Derfor skal du sørge for at måle radonniveauet i dit hus

Hvis du er husejer, så er der mange ting, du skal holde styr på – og det er du med garanti også godt klar over. Det er også noget, der betyder, at det er noget, der går rigtig meget tid med, selvom du egentlig blot ville ønske, at du kunne ligge på sofaen og slappe af.

Langt de fleste er godt klar over, at de skal sørge for at haven holdes, at der bliver gjort rent i huset og at diverse andre huslige pligter bliver overholdt til dagligt, men det er dog langt fra det eneste, du skal have styr på, hvis du har dit eget hus.

Der er – desværre – rigtig mange danskere, der ikke er klar over, at det også er uhyre vigtigt, at de sørger for at måle niveauet af radon i deres bolig. Der er mange, der tror, at radon ikke er synderligt skadeligt og der er ligeledes også mange, der tror, at de ikke har noget radon i deres bolig.

I denne forbindelse skal det dog gøres klart, at det er en gasart, der er særdeles skadeligt og det er samtidig også en gasart, der kan findes overalt – det er blot niveauet af radon, der varierer fra bolig til bolig.

Der er mange, der ikke tager radon seriøst

Som der også er givet udtryk for ovenfor, så er der rigtig mange danskere, der ikke tager radon seriøst. Der skal ikke være nogen tvivl om, at det er en skam, for det er bestemt noget, der skal tages seriøst – og det er der faktisk op til flere årsager til, at det skal.

Først og fremmest, så handler det om, at radon er én af de absolut hyppigste årsager til, at danskere udvikler lungekræft. Det er kun rygning, der overgår radon på dette punkt, hvilket selvfølgelig siger en del. Dertil skal det også gøres klart, at aktive rygere er endnu mere sårbare over for eksponering af radon.

Ovenstående er dog ikke noget, der ændrer på, at alle kan ende med at blive ramt af f.eks. lungekræft eller andre sundhedsskadelige symptomer som følge af eksponering af radon. Et estimat fra Sundhedsstyrelsen lyder på, at der hvert år er helt op mod 300 danskere, der dør som følge af radonstråling, hvilket er mere end, hvad der dør i trafikken hvert år.

Find ud af, om radonniveauet er for højt i dit hus

Som du med garanti har fået et indtryk af, så er radon i hus noget, der er meget sundhedsskadeligt. Derfor skal du også hurtigst muligt finde ud af, om radonniveauet er for højt i din bolig. Det kan du gøre ved at benytte dig af såkaldte lukkede radonmålebokse, der kan fortælle dig, hvor højt niveauet er.

Du kan også bruge en digital radonmåler, men denne fremgangsmåde er dog ikke helt så præcis. Derfor bør du også bestille og opsætte lukkede radonmålebokse flere steder i din bolig, så du kan se, om det er noget, der er et problem og at radonniveauet er for højt i netop dit hus.