Har du fået undersøgt isoleringen på dit hus for nylig?

Synes du, som så mange andre, at tiden flyver afsted? Har du allerede været husejer i en del år og føler, at du næsten lige har sat huset i stand? Måske er det allerede på tide at gennemgå huset for eventuelle mangler og forældelse igen. Man bør vide som husejer, at arbejdet med hus og have aldrig stopper. Det skal vedligeholdes for at holde bedst muligt. Det er også vigtigt i forhold til at kunne spare penge på den lange bane. For eksempel hvis isoleringen af dit hus ikke er optimalt.

 

Derfor er en ordentlig isolering vigtig

Hvis din bolig ikke er ordentligt isoleret, så kan det komme til at koste dig mange penge i varme. For med et utæt hus, vil varmen fise ud, og du vil være nødsaget til at skrue ekstra op for at kunne holde varmen i de kolde efterårs- og vintermåneder. Så gør en god investering ved at få isoleret huset, og så kan du ellers spare penge på sigt. Derudover kan en dårlig isolering skabe fugtskader i hjemmet, som er usundt på indeklimaet.

 

Dette kan isoleres

Der er flere steder på huset, som kan isoleres. Nogle af de væsentligste steder er hulmur og loft. Hulmuren bør være det første sted, man får undersøgt, om isoleringen er tæt. For denne er en af de største energislugere, så det vil være det rette sted at sætte ind. Desuden stiger varme til vejrs, så er hulmuren tæt, men er loftet utæt, så vil varmen ryge ud deroppe. Derfor det det vigtigt at få isoleret loftet. Hvis du har et hus fra før år 1985, vil der være muligheder for at kunne efterisolere dette, så du kan spare penge på varme. Ved renovering på dette område kan du desuden søge om tilskud og udnytte håndværkerfradraget.