Hold en anderledes slags fest

Fester foregår altid på samme måde. Der er én, der har fødselsdag, jubilæum, bryllupsdag eller lignende og de vælger at holde en fest – enten hjemme ved dem selv, i et forsamlingshus eller i et andet udlejningslokale. Maden er i høj grad bestemt af udlejningsstedet eller cateringfirmaet og der er ikke plads til alt for mange gæster. Og underholdning – det er der i hvert fald ikke plads til.

Hvis du gerne vil holde en fest, men undgå at gøre som alle andre, er det en god idé at tænke ud af boksen – både i forhold til sted, mad og underholdning. Her har vi samlet nogle anderledes festforslag til dig, som kan hjælpe dig med at planlægge en fantastisk fest.

Drop de sædvanlige, kedelige lokaler – hvad med et cirkustelt?

Lokalerne, der udlejes til fester, er altid ens – borde, stole, buffetanretning og alle gæsterne sidder så tæt, at man ikke kan nyde hinandens selskab. Hvis man er så heldig at finde et lokale, der rent faktisk er stort nok, så skal man af med en bondegård. Så hvad med at lave dit eget lokale? Du kan benytte dig af cirkustelt udlejning (af både små og store cirkustelte) til din næste fest. Det gode ved et cirkustelt er ikke kun at du kan indrette det præcis, som du ønsker, men det er i høj grad også al den ekstra plads, du får til rådighed, som du kan bruge til ekstraordinær underholdning! Men hvis du nu tænker: ”Det lyder godt nok besværligt”, så kan jeg fortælle dig, at cirkustelte nemt kan bygges op uden byggetilladelse og opfylder alle brandkrav. Der er derfor ingen undskyldning for ikke at udleje et cirkustelt til din næste fest.

Drop den kedelige buffet med dansk mad – prøv noget nyt!

Den sædvanlige buffet med oksemørbrad og flødekartofler er måske en klassiker og uden tvivl lækker – men det er også kedeligt! Maden er et sted ved din fest, hvor du virkelig kan give gæsterne et indblik i, hvad du godt kan lide. Vælg en række af dine livretter – og vær ligeglad med, om de passer sammen!

Find underholdning udover det sædvanlige

Når nu du har valgt et cirkustelt som festlokale, kunne det måske også være en idé at hyre nogle cirkusartister til at underholde dine gæster. Det kunne f.eks. være cirkusartisten, Jimmy Enoch, som bl.a. kan optræde som Cykelmyggen Egon eller med hans signaturtrick ”The Glass Balance”.