marmorgulv

Hvordan sliber man et marmorgulv?

De fleste har sikkert oplevet at befinde sig i en hotellobby eller lignende, hvor gulvet var funklende og skinnende. Chancen for at netop dette gulv var af marmor, er overvejende stor. Et velholdt marmorgulv er noget af det absolut flotteste, man kan lave gulve af. Men selv marmorgulve kræver vedligeholdelse for at bevare sit flotte finish.
Det er dog helt anderledes end trægulve, som flere har kendskab til afslibning af, da de er mere udbredte. Læs eventuelt om gulvslibning her

marmorgulv

At vedligeholde et marmorgulv kræver dog erfaring. Det kræver erfaring med vedligeholdelse af gulve generelt, men det kræver især erfaring med de rette maskiner. Specielt-udviklede maskiner bruges til at slibe og polere et marmorgulv. Til gengæld vil et marmorgulv efter en slibning samt polering ligne et funklende nyt gulv. En kærlig behandling som denne gør gulvet flottere, end det nogensinde har været.

Et marmorgulv vil helt af sig selv med tiden få et udtryk af at være blevet brugt. Dette er uundgåeligt netop på grund af den anseelige forskel, der er på et velholdt, nypudset gulv og et ældre, slidt gulv. Dog kan man med simpel teknik renovere og perfektionere et slidt gulv med maskiner, som sørger for, at gulvet skinner igen. Ofte vil et marmorgulv antage en mat finish, og allerede dette er et tegn på, at gulvet trænger til kærlighed. Får gulvet ikke den fornødne opmærksomhed, kan det blive slidt ned og se mere mat ud, og i sidste ende kan det forekomme, at der kommer revner i gulvet. Disse revner et en større udfordring og kræver oftest en større renovering. Derfor er disse et problem for dig, og gulvet skal helst behandles, inden det kommer hertil.

Hvordan foregår processen?

Ønsker du at få foretaget en behandling af netop dit marmorgulv af en professionel fagmand, vil der fra start blive undersøgt, hvilken tilstand gulvet er i, og fagmanden vil altid forhøre sig efter, hvad ønsket med det specifikke gulv er. Der er ofte forskel på, hvordan et gulv skal se ud, og hvor meget tid der er til efterbehandling og vedligeholdelse af et gulv fra industrien og privatpersoner, og det er derfor individuelt, hvad ønsket til gulvet er.

Hjemme hos private kan der gå meget længere tid, før gulvet trænger til en behandling, men dermed ikke sagt, at det ikke skal gøres. I erhvervet og specielt i butikker kan det være nødvendigt at kigge på gulvet med jævne mellemrum. Når først der kommer en revne, vil den muligvis gøre det nemmere for de nærliggende sten at få samme skade, da de også er blevet presset hårdt gennem tiden.

Slibning af et marmorgulv kan gøres meget simpelt og helt uden den store rengøring efterfølgende, de fleste maskiner klarer jobbet ved hjælp af vand og en diamantsliber, som ikke gør det omkringliggende område støvet eller beskidt. Jo flere gange diamantsliberen køres over gulvet, des blankere en overflade vil gulvet ende op med at få. Er netop dit marmorgulv fyldt med farver, vil også disse fremhæves og virke mere skinnende end før.

Efter slibningen skal gulvet have en efterbehandling i form af en forsegling, som kan forhindre, at alle former for støv og snavs kan trænge ned under slibningen og forseglingen. Det gør også gulvet nemmere at holde med tiden og mindsker den almindelige form for slitage.

Få et godt tilbud på slibning af marmorgulve

Hos de professionelle fagmænd, PR Gulvrenovering, har de mange års erfaring med alle slags gulve af sten og kan hjælpe dig med spørgsmål omkring netop dit gulv samt slibning, renovering og lignende. Klik her og læs mere om slibning af marmorgulve.