Hvordan vedligeholder jeg mine fliser udenfor?

Fliser er dyre og derfor ikke noget man bare lige køber, fordi man har lyst til det. Hvis man endelig har købt nye fliser til haven, er det sørme vigtigt at holde dem i pæn stand, ellers bliver det hurtigt dyrt for pengepungen. Her vil du få tips til hvordan du kan vedligeholde dine fliser, så de ser pæne ud og holder i lang tid. Så kan man rigtig nyde de dejlige sommerdage ude på terrassen med familien.

Hvad kan jeg selv gøre?

Ligesom mange andre ting kan man også selv gøre noget i dette tilfælde. Dog er disse metoder bedst, hvis man kigger efter kortvarige og ikke helt perfekte resultater, da man som regel skal hyre professionel hjælp, for at få det bedste resultat. De har nemlig det rigtige udstyr.

En god ting er, at jævnligt feje og vaske fliserne med en hård kost. På denne måde fjerner du de fleste slags ukrudt, såsom mos og alger senere vil de også have sværere ved at gro. Ved denne metode skal du kun bruge en kost og en højtrykrenser.

For at fjerne algerne kan man også strø sand over fliserne og så feje med en kost, meget grundigt. Ved at gøre dette, virker sandet som slibepapir. Her fjerner man de alger der allerede er der, og det forebygger også, så algerne ikke kommer igen. Det tager lidt tid, men det er helt sikkert det værd.

Til sidst kan man også købe algebehandling. De findes typisk i spraydåser og skal bare sprayes hen over fliserne og på den måde dør de. Her forebygger man også mod alger. Det kan købes i de fleste butikker, som har en haveafdeling.

Hvordan kan andre hjælpe?

Hvis man ikke selv kan eller har mulighed for det, kan man selvfølgelig også få noget professionelt hjælp. Hvis man vælger denne metode, er en god mulighed fliseimprægnering. Det renser både dine fliser og forlænger levetiden af dem. Det er en god og effektiv måde. Mange virksomheder og hjemmesider udbyder det også, for eksempel renoverflade’s hjemmeside. De har meget erfaring med fliseimprægnering, så du kan roligt stole på dem. Derudover bruger de også kun produkter, som er godkendt af miljøstyrelsen, for at være sikker på ikke at belaste miljøet yderligere. Hvis du er i tvivl om noget, kan du altid kontakte deres kundeservice. De tilbyder også facaderens, tagrenderens, graffitirens og meget mere.