Maling indendørs – Sådan vælger du den rigtige maling

Står du over for at skulle male indendørs? Uanset om du skal male bryggers, køkken, stue, badeværelse eller soveværelse, er det en god idé at gøre et grundigt forarbejde, inden du går i gang, således at du opnår et både flot og holdbart resultat. Der er nemlig stor forskel på vægmaling og træmaling, og hvordan den enkelte maling anvendes på forskellige materialer. I denne artikel får du en kort guide til, hvordan du vælger den rette maling til boligen.

Sørg for at vælge den rette maling

Der findes et væld af forskellige typer maling, som du også kan se her: https://decofarver.dk/shop/maling-indendoers-13s1.html. Er du ikke kyndig inden for maling, kan det dog være uoverskueligt at skulle gennemskue, hvad du skal bruge til hvad og hvornår. Groft sagt kan man dele maling op i fem forskellige kategorier: væg-, loft-, træ-, metal- og gulvmaling. Allerede her er vi ét skridt tættere på at finde den rette maling, da vi nu kan indsnævre feltet.

 

Når du har lagt dig fast på en kategori, kan du for alvor dykke ned i den forunderlige verden af maling. Nu handler det nemlig om at vælge den rette maling til formålet og ikke mindst at anvende malingen rigtigt, så du opnår det ønskede resultat. Du kan også komme ud for, at din overflade kræver, at du giver malebehandlinger med flere forskellige lag, som eksempelvis færdig- og grundmaling, så sørg for at have dette for øje, når du skal købe maling.

Mat eller blank? Lær egenskaberne at kende

Hvis du står og skal vælge mellem mat eller blank maling, er det ikke kun et spørgsmål om udseende. Tværtimod. Det er i den grad også et spørgsmål om vedligeholdelse og slidstyrke. En maling med høj glans, altså en blank maling, er langt mere slidstærk og nemmere at rengøre end en mat. Derudover vil en blank maling også kunne tåle at blive vasket modsat en mat. Af den grund lyder en god tommelfingerregel også: Benyt en maling med høj glans i køkkenet, bryggerset og på badeværelset.

En blank maling stiller dog også højere krav til underlaget. Jo højere glans du vælger din blanke maling i, jo bedre vil den reflektere lyset. Det betyder ganske enkelt, at ujævnheder vil være meget tydeligere med en blank maling end med en mat. Malingens mathed og blankhed angives med et tal fra 0-100, hvor 100 er ultrahøj glans, og 0 er helt mat.

Vær opmærksom på maling i vådrum

Skal du male på badeværelset, i køkkenet eller i bryggerset, så skal du sørge for at benytte en vådrumsmaling i de dele af rummet, som er såkaldte vådzoner. En vådzone kan defineres som et område, som er i direkte kontakt med vand og fugt. I vådzonerne skal du benytte en særlig vådrumsmaling, som forebygger og beskytter underlaget, således at hverken fugt eller vand trænger ind. En maling til vådzoner er desuden også typisk tilsat stoffer, som har til formål at hæmme mug- og skimmelvækst. Den befinder sig også højere på glansskalaen, da den både skal kunne tåle vand og rengøring.