Hvorfor skal jeg vælge en varmepumpe til mit hjem?

Der findes mange forskellige bud på, hvorledes man bedst holder boligen varm, hvor nogle er bedre end andre, men et af de nyere skud på stammen er varmepumper, der er langt mere klimavenlig og lettere at vedligeholde frem for andre løsninger såsom det gamle olie- eller brændefyr, der begge bidrager meget til udledningen af drivhusgasser. Herudover er en varmepumpe ej heller specielt stor i sin størrelse, hvorfor den er meget fleksibel og kan placeres efter ønsker og behov, men der er dog nogle enkelte krav, man skal skrive sig bag øret.

Først og fremmest skal man sikre sig, at den del af varmepumpen, der er udendørs, placeres tilstrækkeligt langt væk fra skellet til naboen, så støjen fra denne del af varmepumpen ikke er til gene for naboen. Herudover kan man vurdere, hvor man ønsker at placere denne del, da det ej heller kan være fordelagtigt at placere den ved et sted på huset, hvor folk skal sove eller ved terrassen eksempelvis. Det skal dog her holdes for øje, at delen, der er udendørs, vil være en del mere støjende end delen, der er inden døre.

Økonomiske og politiske motiver bag valg af varmepumpe

Der kan være forskellige fordele ved at vælge at benytte en varmepumpe som sin primære energikilde, hvilket først og fremmest er gældende, da man kan spare mange penge på varmeregningen hvert år, hvorfor varmepumpen skal ses som en investering frem for en udgift, fordi man på sigt vil tjene det beløb, man har benyttet på varmepumpen, ind igen. Det er også muligt at få sig et tilskud, når man vælger at købe en varmepumpe, hvorfor det også på denne måde kan ses som en fin investering. Dette tilskud kommer hovedsageligt af, at en varmepumpe er særdeles energivenlig og kan være med til, at den samlede CO2-udledning vil falde en smule.

Vedligeholdelsesdelen fylder ikke specielt meget

En varmepumpe er også særdeles nem at vedligeholde, da man i og for sig blot skal sørge for at holde skidt i form af blade, støv eller lignende væk fra udendørsdelen, og alt afhængigt af type kan det være, at man skal støvsuge et filter en gang i mellem. Derudover er der i nogle modeller noget kølemiddel, hvis niveau ligeledes skal holdes under jævnlig observation, men alt dette kan man eventuelt lave en aftale om at få tjekket af installationsfirmaet med jævne mellemrum. Der er dog tale om overskuelige vedligeholdelseskrav til en varmepumpe. Læs mere om dette og meget andet her.