fundament

Vigtigheden af et godt fundament

En bygnings fundament er det, der bærer al vægten og derfor også udslagsgivende for, hvorledes bygningens holdbarhed og kvalitet vil udforme sig. Fundament er vigtigt for alle slags bygninger såsom hus, carport, garage, drivhus eller lignende, så man først og fremmest har et plant og solidt udgangspunkt for at få bygget en solid og kvalitetssikret bygning. Derved kan det altså ses som en god investering at få lavet et godt fundament, inden man begynder på et byggeri, da det på den lange bane kan komme til at koste dyrt, hvis fundamentet ikke er, som det bør være.

fundament

Boligen er sikret mod indtrængen af fugt med et godt fundament

I det danske vejr er man aldrig sikret tørvejr, hvorfor bygningers dele oftest vil blive udsat for en del fugt i forbindelse med eksempelvis sne eller regn, hvilket er uundgåeligt i et vejr som det danske. Hvis man får vandskader i bygningens fundament, er der stor risiko for, at fugtskaderne vil sprede sig til andre dele af huset, hvilket på sigt vil være særdeles skadende for boligens indeklima. Fugtskaderne kan ikke blot opstå i forbindelse med udsættelse for meget fugt i form af vejret men også i forbindelse med den fugtige jord, der er under bygningen, og denne jord kan være tilbøjelig til at afgive fugt til boligens fundament. Er fundamentet ikke i orden, vil det være meget sårbart over for dette og give skader til hele huset, da fugt i fundamentet giver fugten mulighed for at trænge ind i huset og skade indeklimaet.

Et godt fundament bibeholder boligens kvalitet og form

Har man et dårligt fundament, risikerer man at få revner i mure, skæve gulve og i værste fald sammenstyrtning af bygninger, hvilket kan komme til at koste meget dyrt. Derudover er det ikke nemt at få en god hverdag til at fungere i et hus, hvor gulve og vægge er skæve, og det er heller ikke nemt at opbevare noget i en garage, hvor gulvet er skævt.

Ved at følge linket, http://fundamentguide.dk/, er det muligt at læse meget mere om fundamenter, hvorledes de bygges op, og hvilke fordele der er ved at have et solidt fundament til huset, garagen, drivhuset eller lignende.