Tips til Indretning af soveværelset

Vi glemmer ofte, at vores soveværelse er et virkelig vigtigt rum. Vi tilbringer faktisk 1/3 del af vores liv med at sove og selvom vi har lukkede øjne, er det stadig vigtigt, hvad vi ser som det sidste, inden vi falder i søvn og ikke mindst som det første, når vi slår øjnene op. Soveværelset skal være et sted, hvor du kan slappe af og føle dig rolig. Det er altså ikke et sted, der skal være fyldt med rod og forvirring. Det kan være svært at skabe et roligt og ryddeligt rum, hvis man har et lille soveværelse, men det meste kan løses med god indretning. Vi kommer med gode råd og fif til, hvordan du kan få et godt og praktisk soveværelse, der stadig følger tidens trends.

Sov enkelt

indretning af soveværelse tipsI bund og grund gælder det om at holde soveværelsets indretning enkel og praktisk. Det skal være let at rydde op, hvilket vil sige, at opbevaringsløsningerne skal være gode. Det er selvfølgelig også vigtigt, at du skaber din egen stil, som du føler dig godt tilpas i. Men undlad at fylde alt for meget på med pynteting og unødvendige ting og sager, for ikke at sige møbler, der bare fylder op. Det er svært at gøre rent, hvis der er alt for mange ting, støvet samler sig og rummet føles mindre og overfyldt. En god seng, sengehylde eller natbord, skab, eventuelt kommode og måske en stol eller bænk er det, der er nødvendigt, hvis ikke du har behov for at benytte soveværelset til andet end at sove i.

Praktisk og pæn kontorplads

Du skal altså overveje, hvilke møbler du vil have i soveværelset og hvis du har brug for at have en kontorplads, så gør den så enkel og pæn som muligt, så den virker som en naturlig del af rummet. Fordi så mange mennesker har været nødt til at arbejde hjemmefra det sidste år, findes der efterhånden mange både praktiske og fine løsninger, som ikke fylder så meget. Har du et lille soveværelse kan du undersøge muligheden for et skrivebord, hvor plade kan slås op ad væggen, når arbejdsdagen er forbi.

Integreret opbevaring

Opbevaring er en vigtig del af soveværelset, for med mindre du har et walk-in-closet, så skal dit tøj og måske også tasker og sko samt sengetøj være i soveværelset. Hvor meget opbevaring du har plads til afhænger naturligvis af rummets størrelse. Men uanset så prøv at skabe et enkelt udtryk. Gør hele den ene væg til et skab for eksempel med skydelåger, fremfor at placere flere mindre forskellige skabe i rummet. Det ser hurtigt rodet ud. Har du et lille soveværelse, så tænk i højden. Brug vægpladsen helt op til loftet og hæng for eksempel enkle skabe hen over sengens gavl. Hvis du hænger dem helt op til loftet og fra væg til væg virker de mere integrerede i rummet. Har deres låger samme farve som væggene ser de næsten ud som en del af væggen. Når du udnytter væggene helt til loftet, får du mere opbevaring på mindre plads. Gør i det hele taget opbevaringsløsningerne så integrerede som muligt, især hvis det er et lille rum.
Læs meget mere her – Besøg Bedzzz.dk nu

Vælg en rolig farvetone i soveværelset

For at give rummet karakter og personlighed kan du male væggene i en rolig farve. Og vælge et smukt sengetæppe eller noget flot sengetøj i de farver, som er oppe i tiden. Tidens farver er i den stille og rolige skala med jordfarverne som de mest dominerende. Men også pudderfarvet og terrakottafarvet er in. Den farveskala virker beroligende og er derfor velegnet til soveværelset. Vil du gerne have en kølig tone, kan du vælge en kold beige fremfor en varm brun eller terrakottafarvet tone. For at lette rummet lidt kan du vælge lamper af glas eller du kan skabe en skarpere kontrast med enkle sengelamper i sort metal.