Klimainteresseret? Lav grønne investeringer!

Er du typen, som holder af moder jord, klimaet og den grønne natur, men samtidig gerne vil lave investeringer? Så er denne artikel for dig. I denne artikel vil vi nemlig gå i dybden med, hvordan du kan lave grønne investeringer samt hvilke aktiver, du kan investere i dette år.

Grønne investeringer

grønne investeringerFørst og fremmest hvad mener vi så, når vi taler om grønne investeringer? Vi taler om bæredygtighed. Bæredygtighed handler selvfølgelig om, at vi tager beslutninger og finder på løsninger, som er til fordel for moder jord – eller i det mindste ikke er skadelige for klimaet. På samme vis, som man gerne vil have bæredygtig strøm i sit hus, kan man også sagtens tillade sig at have denne indstilling, når man vil lave investeringer.

Der findes ikke én enkelt ting, som virksomhederne gør, for at blive kaldt “bæredygtige” eller “grønne”. Det er ganske simpelt en såkaldt pakkeløsning! En virksomhed kan eksempelvis godt være tvunget til at bruge nogle “u-grønne” metoder i deres produktion, ganske enkelt fordi teknologien ikke er langt nok endnu og derfor ikke står klar med en alternativ klimavenlig løsning.

Her kan virksomheden dog vælge, at lave andre initiativer, som er bæredygtige og etisk korrekte – og derfor vil virksomheden stadig blive set som en grønnere virksomhed, som gør det den kan, for at være mere bæredygtigt bevidst.

Hvordan tager du en bæredygtig beslutning?

Grundet ovenstående handler det om, at stille sig selv nogle spørgsmål, når man skal undersøge, om en virksomhed er bæredygtig og etisk korrekt. For eksempel kan man stille sig selv spørgsmålet: Er denne virksomhed i stand til at gøre bedre med de ressourcer, som vi har i dag? Hvis svaret er “ja”, er virksomheden tydeligvis ikke grøn nok.

Yderligere er det vigtigt at stille spørgsmålstegn ved virksomhedens menneskelige ressourcer. Er denne produktion outsourcet – og i tilfælde af, at den er, bliver disse mennesker så behandlet korrekt? Det handler nemlig ikke kun længere om at have en grønnere tilgang til erhvervslivet som virksomhed; det handler i høj grad også om at være etisk korrekte overfor medarbejdere, sociale fællesskaber og meget andet.

3 grønne virksomheder

Du kan vælge at lave din egen research på, hvilke aktier du skal investere i, ved at klik for at læse mere her. Du kan også læse med nedenfor, hvor vi vil introducere dig til 3 virksomheder, som laver bæredygtige initiativer.

  1. Vestas Wind System A/S

Du kender nok Vestas som producenten af vindmøller – som også har distribueret deres maskiner til udlandet i massevis. I dag er Vestas faktisk verdens største vindmølleproducenter, som producerer energi på en helt og aldeles bæredygtig måde.

  1. Ørsted A/S

Du kender måske nærmere dette firma som DONG Energy. Dette er det største energiselskab i hele Danmark som også sælger energi på en grønnere måde!

  1. Chr. Hansen Holding A/S

For at bevæge os lidt væk fra energi firmaerne, vil vi fremhæve Chr. Hansen Holding A/S, som har haft fremgang de senere år. Denne virksomhed producerer bæredygtige ingredienser til fødevarer, hvilket bestemt kan ses som et grønnere alternativ med en lysende fremtid.