Kom godt igennem flytningen med disse tips

Er du ved at gøre klar til at flytte til et nyt hus eller måske en ny lejlighed? For mange ender en flytning med at blive mere stressende end hvad rart er. Men du kan heldigvis gøre meget for at undgå at din flytning bliver stressende. Vi har samlet et par tips til hvordan du gør her.

 

Begynd at pakke i god tid

Første råd og noget af det vigtigste for at undgå en stresset flytning, er at begynde nedpakningen i god tid. Det tager ofte længere tid end vi regner med at pakke alting i kasser og skille møbler ad, og derfor er det vigtigt at du starter i god tid.

Du kan starte med de ting, du ikke bruger så ofte. De sidste ting kan du selvfølgelig først pakke ned lige inden flytningen, men der er også mange ting som du roligt kan begynde at pakke ned i god tid.

Det er en fordel, hvis du pakker tingene systematisk ned, så du har de ting der passer til forskellige rum i samme kasser, så du bedre kan overskue, når det hele skal pakkes ud igen. Det er samtidig vigtigt at skrive på kasserne hvad der er i, for at du nemmere kan få pakket alle dine ting ud igen.

 

Få hjælp til selve flytningen

Tip nummer to til at komme godt igennem flytning er at få hjælp udefra til selve flytningen. Det er et kæmpe arbejde at flytte tunge møbler og få transporteret alle dine ting, og derfor er det vigtigt at få hjælp.

Det kan være du har venner eller familie, som kan hjælpe dig med at flytte og ellers kan du overveje at bruge et flyttefirma. Fordelen ved at vælge et flyttefirma er at du får professionelle til at hjælpe med at løfte de tunge ting, så du eller dine venner ikke får ondt i ryggen efter flytningen.

Især hvis du skal i gang med en international flytning er det en fordel med et flyttefirma, for at komme sikkert frem med alle dine ejendele. Du kan se mere om international flytning ved at klikke her.

 

Husk at give besked om din flytning

Når du skal flytte er det samtidig vigtigt at huske at give besked om din flytning, så du kan få post til din nye adresse. Du skal først og fremmest registrere din nye adresse på borger.dk, så folkeregistret ved at du er flyttet.

Du kan herefter overveje om der er andre, som skal vide at du er flyttet til en ny adresse. Folkeregisteret registrerer det videre til de fleste steder, men det kan fx være en god idé at fortælle om adresseændringen til dit arbejde, skole eller andre steder.

Og så skal familie og venner selvfølgelig også vide, at de fremover finder dig på en anden adresse.

 

Tag dig god tid til at falde til i dit nye hjem

Når du er flyttet til dit nye hjem, tager det altid lidt tid, før du falder til i dit nye hjem. I starten vil det ikke føles helt som hjemme, og det er vigtigt at du giver det lidt tid, før du forventer at det føles som hjemme.

Det hjælper meget på det, hvis du har mange af dine gamle ting med, frem for nye møbler. Det kan fx din damask dug, der pynter på bordet, og gør at det føles som hjemme. Hvis du mangler en flot dug til at pynte i dit nye hjem, kan du finde et stort udvalg af duge fra Damask på denne hjemmeside.