Mangel på plads i boligen – Byg til eller ovenpå

Det kan være udfordrende at bo mange familiemedlemmer sammen på den samme etage. Dette kan især gøre sig gældende, hvis børne- eller teenageværelserne er af lille størrelse. Hvis børne- og teenageværelserne er små, har børnene større tendens til at bruge mere tid i stue og alrum enten alene eller sammen med vennerne. Er I, som forældre træt af pladsmangel i boligen og overvejer eller har planer om at udvide pladsen, så har du flere muligheder.

Byg til huset

I kan vælge at bygge til huset – dette kræver dog, at I har grundpladsen til det.

Når I bygger til huset, vil alle familiemedlemmerne stadig befinde sig på den samme etage, men I har mulighed for at gøre børne- og teenageværelserne så store, at de hver især kan have deres egen opholdsstueafdeling på værelset. På denne måde får I, som forældre, også mere plads i jeres afdeling af huset.

Desværre, får I en mindre have, hvis i vælger at bygge til. Derfor skal I gøre op med jer selv, om I kan affinde jer med en mindre have. Hvis I ønsker at bevare havearealet, har I også en anden mulighed..

Byg førstesal på huset

I kan vælge at bygge førstesal på huset – på denne måde, får I ikke en mindre have, og I kan vælge at placere børne- og teenageværelserne på en anden etage end jer.

Når der skal bygges førstesal på huset, skal der også implementeres en trappe for at forene de to etager. Her findes mange varianter og udbydere af trapper – I kan eksempelvis få trapper med og uden sving. Sørg for at vælge en trappe, der passer stilmæssigt ind i jeres hjem og faconmæssigt til jeres behov. I kan eksempelvis vælge at skræddersy jeres egen trappe. I finder et stort udvalg af trapper og muligheden for at skræddersy jeres egen trappe her.

Byggetilladelse

Ved om- og tilbygninger, hvor beboelsesarealet udvides, kræves en byggetilladelse. Det er vigtigt, at du sætter dig grundigt ind i love og regler i forbindelse med byggerier på din grund, da det er dig, som husejer, der er ansvarlig for, at forholdende på din ejendom er lovlige.