Tænk miljø og besparelse med ind i nybyggeri

Står du og familien over for et nybyggerprojekt? For mange er det at planlægge et husbyggeri en drøm, der går i oplevelse. Dog kan det, som skulle være et spændende projekt, hurtigt blive til et sandt mareridt, hvor huset ikke lever op til forventningerne.
Måske er huset fuld af fejl og mangler, eller måske opdager I pludseligt, at huset er langt dyrere end forventet – både på den korte og den lange bane. Frygt dog ej – for i dette blogindlæg bliver I præsenteret for en række overvejelser, som I med fordel kan gøre jer, inden I springer ud i jeres store nybyggerprojekt. Med disse overvejelser i baghovedet har I et sikkerhedsnet, som kan gøre byggeprocessen let og problemfri.

Tænk på hele familien

Miljø og besparelser ved nybyggeriNår I påbegynder jeres byggerejse, står I over for en stor udfordring – nemlig at bygge et hus som kan rumme hele familien uanset familiemedlemmernes individuelle behov. Det er derfor familien, som I skal have i baghovedet, inden I går i gang med jeres byggeprojekt, og her er det vigtigt at tage hensyn.
Jeres nye fælles hjem skal nemlig kunne rumme både børn og voksne og skabe de bedste rammer for et fælles hjem. Her er det specielt vigtigt at sætte fokus på rummelighed frem for arkitektur, og måske er det vigtigere at sætte fokus på store børneværelser og samtalekøkkener frem for motionsrum og entre?

Få rådgivning af professionelle

I står måske over for jeres første fælles byggeprojekt, og I har helt sikkert et hav af ideerne til alt fra arkitektur til beliggenhed. Selvom jeres ideer helt sikkert skaber gode forudsætninger for jeres nye byggeprojekt, er det altid godt at lufte ideerne for professionelle.
Ved at søge hjælp hos uafhængige rådgivningsfirmaer kan I blandt andet sparre med dygtige byggeingeniører, som kan rådgive jer I, hvordan de synes, at jeres nye byggeprojekt, herunder alt fra beliggenhed til arkitektur, skal udforme sig.
Derudover kan de dygtige, professionelle rådgivere fungere som projektledere på jeres byggeprojekt. Her kan de fungere som bindeled mellem jer og håndværkerne, så de sørger for, at alt bliver gjort til perfektion. På denne måde undgår I at stå med et færdigbygget hjem, som har både fejl og mangler.

Vælg et byggefirma med værdierne i orden

Hvis I vælger at søge hjælp hos professionelle rådgivere, kan disse ofte guide jer i valget af det bedste byggefirma.
Hvis I ønsker at foretage jeres byggeprojekt på egen hånd, er der dog nogle forholdsregler, som I selv kan overveje, inden I går på jagt efter det bedste byggefirma. Først og fremmest er det altid en god idé at vælge et erfarent byggefirma med gode referencer.
Undersøg altid firmaet grundigt og gå på internettet for at læse andres erfaringer med firmaet. Når I skal forhandle med byggefirmaet, er det tilmed en god idé at forlange en garanti for afleveringsdatoen.

Mange oplever, at deres byggeprojekter bliver forsinket med flere måneder, hvilket skaber store komplikationer i boligsituationen. Ved at aftale afleveringsdato på forhånd undgår I dette problem og får samtidig sat jer i respekt over for jeres fremtidige samarbejdspartnere.

Tænk langsigtet

Er de smarte lyserøde marmorklinker på mode lige nu, og kan I spare mange penge ved at installere ældre varmekilder frem for nye?
Når I kaster jer ud I jeres store byggeprojekt, er det vigtigt at have én ting for øje: hvad der er en god idé lige nu er ikke nødvendigvis en holdbar løsning om fem år. Også derfor er det vigtigt at tænke langsigtet.
Tænk her på, hvordan I tror, at familiens liv kommer til at ændre sig. Måske flytter børnene hjemmefra om et par år, og måske er de smarte marmorklinker, som er på mode lige nu, ikke de smarteste om to år. Ved at tænke langsigtet skaber I den bedste og mest holdbare løsning, som I vil blive glade for mange år fremover.

Husk forbruget – vælg de mest miljøvenlige løsninger

Det er ikke kun inden for arkitektur og design, at I bør tænke langsigtet – forbruget skal nemlig altid regnes med i jeres overvejelser.
En af de ting, som I her bør overveje, er varmekilder. Selvom en miljøvenlig varmekilde måske er den dyreste installation lige nu, er det ikke nødvendigvis den dyreste løsning på længere sigt. Forbrug af blandt andet varme afhænger nemlig ofte af installationen, hvor de nyere, miljøvenlige løsninger er med til at begrænse forbruget, så I kan spare penge på længere sigt. Læs mere om varmekilder på varmekilder.dk.