Opnå gode resultater ved at bruge papirisolering

Der er utrolig mange fordele at hente ved at isolere sit hus, og hvis du er en ejer af et ældre hus, så kan det sagtens betale sig at efterisolere mure og tage, så du også kan nyde godt at det lavere varmeforbrug, bedre indeklima og besparelser på regningerne. Der er mange forskellige typer af isolering, og et af dem er papirisolering, som denne artikel handler om. Hold varmen med papirisolering, og opnå formidable resultater for dig og din pengepung samt miljøet. Bor du i Kolding eller på Fyn, kan du med fordel klikke videre på linket ovenover.

Papirisolering har alle de velkendte fordele og mere til!

Men hvorfor isolerer vi egentlig til at begynde med? Er det blot noget, som kommunen siger, at vi skal? Nej, ikke helt. Der er faktisk mange gode grunde til, at vi isolerer og bygger huse, der overholder en bestemt klimalovgivning.

Opnå lavere energi- og varmeforbrug

Det første, som de fleste tænker på, når det kommer til isolering, er et lavere ener- og varmeforbrug. En god isolering er medvirkende til at holde på varmen i rummene, så du ikke skal skrue radiatoren op på maksimal hele tiden. Varmen ville blot fise ud af kuldebroer i et hus, som ikke er isoleret. Det er dyrt i varme- og energiforbrug. Det er vigtigt at påpege, at en kortvarig udluftning hver dag er nødvendig for at opretholde et godt indeklima i et velisoleret hus.

Tilføj værdi til huset

Du tilføjer merværdi til dit hjem, hvis du vælger at efterisolere din bolig. Det betyder, at du kan sælge det for mere, når tiden er inde til, at du skal flytte. Prisen for at isolere hjemmet tjenes derefter også nemt ind igen.

Papirisolering er bedre for miljøet

Papirisolering er – i modsætning til andre isoleringsformer – mere miljøvenligt. Der spares op til 75 % på CO2-udslippet i forhold til mere traditionelt isoleringsmateriale.