Sådan kan du gøre dig selv og dit hus klar til vinteren

Vinteren er rundt om hjørnet og det er derfor tid til at gøre din bolig klar til vinteren. Om vinteren bliver vi ramt af kolde temperaturer, som godt kan være skidt for vores bolig og for os selv, hvis vi ikke er klar. Vi har derfor samlet vores bedste tips, til at gøre dit hus klar til vinteren.

Tjek op på tagrender og facade

Det første råd gælder din bolig. I løbet af efteråret, er det nemlig vigtigt at tjekke op på tagrender og facaden på huset. Det skyldes, at mange blade i løbet af efteråret lander i tagrenden. Tagrenderne kan derfor godt ende med at være overfyldte, og det er derfor vigtigt, at huske og tømme dem.

Hvis du ikke får tømt tagrender, kan det resultere i at det overskydende vand ryger ud over kanten og rammer facaden, som kan give skader på facaden. Du kan derfor samtidig også tjekke om der er skader på facaden som fx revner. Jo hurtigere du opdager en skade, jo billigere bliver det at få den lavet og det er derfor en fordel at holde øje med dit hus løbende.

Fugt i kælderen

Vi bliver ved huset i tip nummer to, der handler om fugt i kælderen. Fugt i kælder er et stort problem for mange husejere og er derfor også vigtigt, at holde øje med, inden det udvikler sig. Det kan dog være svært selv at tjekke efter, men du kan overveje at få et firma ud til at tjekke op på fugten. Nogle firmaer tilbyder at give et gratis tjek af din bolig, så du ikke risikere at der lige pludselig er fugt i hele boligen.

Vinduer samt isolering

Det næste der skal tjekkes op på ved boligen er vinduer samt isoleringen. Om vinteren, når det er koldt udenfor, er der brug for at varme boligen op. Og når du har varmet boligen op, er det vigtigt at huset kan holde på varmen.

Men hvis vinduer er utætte eller isoleringen ikke er i top, er der en stor risiko for, at varmen suser lige ud af boligen, og det kan godt komme til at koste på varmeregningen på længere sigt.

Derfor er det en fordel, hvis du sørger for at tjekke op på om vinduerne er tætte, så du ikke risikerer en stor varmeregning efter vinterperioden.

Isoleringen kan godt være lidt svært at tjekke op på selv, og her kan du overveje at få et professionelt isoleringsfirma til at tjekke op på din isolering, så du er sikker på at din bolig er klar til det kolde vintervejr.

Gør boligen klar indendørs

Som det sidste, skal boligen også gøres klar indendørs, så du er klar til at tilbringe en masse hyggelige dage indenfor. Du kan fx gøre din bolig klar indendørs ved at lave et par hyggekroge eller købe et varmt tæppe, som du kan sidde med på de kolde vinterdage.

Du kan også putte lidt ekstra dekoration op, som kan være med til at give lidt hygge i dit hus. Nu hvor vi nærmer os december, er det også oplagt med lidt hyggeligt julepynt.

Boligen kan også blive vinterklar ved at du forkæler dig selv, ved at købe lidt nyt til boligen, som du godt kunne tænke dig, for at du bliver ekstra glad for din bolig. Så kan du samtidig også forkæle børnene med lidt nyt legetøj eller hvis du har en hvalp forkæle den med lidt ekstra godt foder til hundehvalp, så de også bliver forkælet lidt ekstra i vintermånederne.