Sådan skal din stue se ud i år 2019

Står du og skal til at indrette dit hjem, eller nærmere bestemt din stue, får du her en række råd til, hvordan den skal se ud, hvis du vil gå 2019 i møde med en stue, der lever op til moden. Det er ikke bare lige til, og der er mange ting, du skal være opmærksom på, så puds læsebrillerne og kig med, hvis du vil have inspiration.

Få noget personligt på væggene

Det går ikke, at du har en kedelig og hvid væg. Der skal hænges noget op, og det kan kun gå for langsomt. Vil du sætte et personlig præg på din stue, skal det gøres med billeder og malerier, der fortæller noget om dig. Det kan være, du har en yndlingskunstner eller måske en kærlighed for en stilart. Ydermere kan du også hoppe med på bølgen af citater, fordi måske er der lige et, som passer til dig, og som tilmed vil klæde din væg.

At finde billeder og malerier behøver ikke at være en dyr omgang, da der er hård konkurrence blandt webshops på dette punkt, hvorfor prisen er presset i bund. Endvidere kan du tage en tur i genbrug, hvor der muligvis kan være et røverkøb i vente.

Bring varme og farve ind med planter

Der skal være noget grønt i dit hjem, og faktisk må det gerne spille en fremtræden rolle i dit indretningsprojekt. Planter vil medvirke til en mere imødekommende stue, men samtidig vil det give noget farve, varme og energi til dit hjem, som du ikke kan skaffe på samme måde gennem andet inventar. Udover at hjælpe udseendet af dit hjem kan du tilmed se frem til et bedre indeklima, som dermed kan bidrage til en bedre sundhed på et generelt plan. Vi siger ikke, at du skal indrette en jungle, men et par planter vil kort sagt være en rigtig god ide.

Gå ikke på kompromis med komfort

Din stue skal være indrettet, så den har et udseende, der matcher moden i år 2019, men du skal også have fokus på komforten. Stuen er omdrejningspunktet, når du har gæster på besøg, og de skal selvfølgelig sidde godt i dine møbler.

Læs derfor anmeldelser om dine møbler, inden du bestiller dem, eller afprøv dem grundigt, hvis du handler i fysiske butikker. Og selvom vi siger, at du ikke må gå på kompromis med komforten, skal de naturligvis have et design, som passer ind i resten af rummet, når det kommer til farven, hvilket du skal have in mente ved alt inventar.

Få penge til dit indretningsprojekt

Det kan være dyrt at istandsætte din stue, og har du ikke pengene lige nu og her, kan du med fordel rette dit blik mod online sammenligningssider, som sætter alle nøgletal hos forskellige låneudbydere op mod hinanden. Ydermere kan du forsøge dig med online spil, hvor du også har muligheden for at hive en god gevinst hjem og dermed dække nogle af de omkostninger, der medfølger, når du skal med på moden i år 2019.