Sådan undgår du at din renovering bliver en katastrofe

Er du en af de mange danskere, som har valgt at renovere hjemme, sådan at det står klar til sommeren? Renovering er ofte en tids- og ressourcekrævende proces. Hvis man ikke har lavet en ordentlig research og lavet alle de nødvendige overvejelser og praktiske foranstaltninger, kan det ende meget galt. I denne artikel finder du en række gode råd til, hvordan du mindsker chancen for at din renovering ender ud i en kæmpe katastrofe.

 

Få styr på udstyret

Hvis du i forbindelse med din renovering har valgt at ordne dele eller hele renoveringsprocessen selv, så skal du have styr på en masse ting. Du skal blandt andet sikre dig, at du har al det nødvendige udstyr, således du får det bedste resultat. Det indebærer alt fra en stige i den rigtige højde, diverse værktøj og de rigtige materialer. For at spare på omkostningerne gør du dig klog i at undersøge, hvad de forskellige udbydere tilbyder af pris samt produkter. Det er vigtigt, at du ikke sparer på kvaliteten, men i stedet for går efter den bedste kvalitet til den bedste pris, selvom prisen sjældent er den billigste.

 

Få styr på de praktiske foranstaltninger

Der er masser af praktiske foranstaltninger, som du skal have styr på både inden og efter du påbegynder din renovering. Hvis der ikke er styr på disse, kan hele din renovering gå til grunde – bogstavelig talt. Inden du påbegynder din renovering, skal du undersøge, hvorvidt din renovering kræver en speciel tilladelse fra kommunen. Hvis du for eksempel skal lave en tilbygning til din bolig, kræver dette en særtilladelse. En anden vigtig foranstaltning, som du skal have styr på, er selvfølgelig kontrakten mellem dig og de firmaer, som du benytter til din renovering. Sørg for, at I laver en skriftlig kontrakt, hvori der står hvad tilbuddet indebærer og til hvilken pris. På den måde ender du ikke med, at du kun har fået lavet et halvt tag, da firmaet ikke mener, at du har betalt for den sidste halvdel af taget. Efter du har renoveret din bolig, bør du ligeledes opdatere dit testamente, da du under din renovering med garanti har fundet en række ting, som du havde glemt, at du havde. Lige her kan du læse mere om privat skifte, og hvilke fordele dette har.

 

Hav styr på stilen

Når du skal renovere dit hjem, er det vigtigt, at du finder ud af, hvilken stil din bolig skal have og hvad dens udseende lægger op til. Hvis du for eksempel har et parcelhus, så vælg materialer, vinduer og så videre således det matcher med de gule mursten, som selve huset har. Hvis du ikke har styr på din bolig stil, ender du med et resultat, som ikke fungerer. Det kan derfor være en god idé at lave en udførlig skitse af, hvordan renoveringen har indvirkning på boligens udseende. Dine overvejelser kan være optimale oppe i dit hoved, men hvis du visuelt tegner huset, får du et mere reelt billede af, hvordan resultatet bliver.