Dette skal du overveje inden badeværelsesrenoveringen

Går du og overvejer at renovere badeværelset? Uanset hvilket rum der skal renoveres, er der en række forhold, man skal tage stilling til og overveje, inden projektet kan gå i gang. Med hensyn til badeværelset er det desuden vigtigt, at du stiller høje krav angående materialer og udførelse, da rummet dagligt udsættes for vand og fugt. Der skal både sættes praktiske og kreative processer i gang, når du skal renovere badeværelset, og derfor får du i det følgende en række gode råd til, hvilke ting du skal overveje, inden renoveringen påbegyndes.

Budgettet

Ikke overraskende er budgettet noget af det første, du skal tage stilling til, inden renoveringen går i gang. Her skal du overveje, hvor mange penge du vil bruge på renoveringen, og om du eventuelt kan sætte flere af, hvis der sker uforudsigelige problemer undervejs. Vær realistisk og find ud af, hvor villig du er til at gå på kompromis med dine ønsker, hvis den store pengepung ikke kan findes frem til det enestående drømmebadeværelse.

Behov og ønsker

Når du har lagt et budget, er det på tide at tænke på dine generelle behov, når det gælder badeværelset. Er dit nuværende badeværelse perfekt, hvad angår inventaret, så skal du for eksempel ikke anskaffe dig et badekar, som aldrig vil blive brugt i det renoverede badeværelse. Savner du ekstra plads, når børnene skal bades, kan du desuden overveje, om badeværelset skal gøres større, og om dette overhovedet kan lade sig gøre. Måske kan du flytte en væg i huset og få den plads, som du har gået og manglet. Har du ligeledes ønsker om en ekstra håndvask, en større bruseniche eller mere opbevaringsplads, er det også med at få disse ønsker realiseret, hvis budgettet rækker til det.

Valg af materialer og stil

Du har muligvis allerede siddet med det flotte indretningskatalog, når ønskerne omkring materialer og design ude på badeværelset skulle udforskes. Det er en god idé at få inspiration fra diverse steder, når du skal til at udvælge materialerne, men husk at tænke på dine egne behov her. Har du brug for skabe eller skuffer? Hvordan skal armaturet være? Skal vasken være praktisk og stor, eller har du et ønske om en fin, lille vask, som samtidig nemt kan bruges i hverdagen? Valget af fliser til badeværelset er ligeledes vigtigt, hvor du blandt andet skal overveje flisernes størrelse, stil, farve, samt hvor lette de er at rengøre.

Angående badeværelsets stil skal du selvfølgelig vælge et design, som lige netop du vil værdsætte og holde af at se på i lang tid fremover. Måske er du fristet af nutidens, moderne stilarter med et bestemt fokus på særlige farver. Dog er det vigtigt her, at du husker på, at moden hele tiden skifter. Vælg derfor en stil, som du kan lide, og som du forestiller dig også kan gå an om ti år. Hvis du vælger at gå med den mere personlige indretning grundet ønsket om et helt specielt badeværelse, skal du kun gå med denne løsning, hvis du ved, at du bliver boende i huset/lejligheden i mange år fremover. Er du ikke sikker på dette, er det mere sikkert at vælge en mere klassisk stil, så badeværelsets stil appellerer til mange andre end netop dig selv.