Tips til udsmykning af væggene i boligen

De fleste moderne hjem har hvide vægge, som udtrykker rumlighed og rene linjer. Men disse hvide vægge, kommer i mange tilfælde også til at fremstå kolde og kedelige, hvis ikke de er udsmykket med forskellige malerier, billeder eller plakater. Med den rette dekoration på væggene, kan man udtrykke en personlig stil samtidig med, at man beholder det moderne udtryk med rene linjer. Det kan dog være svært at finde det helt rette udsmykning til sine vægge i boligen, fordi der er så mange forskellige måder, man kan udtrykke sin personlighed. Det gælder både hvis man bare har en enkelt væg, som man vil have piftet op, eller hvis hele boligen trænger til en opfriskning. Når alt kommer til alt, kan det faktisk være utroligt nemt, hurtigt og billigt at udsmykke sine hvide vægge, og sætte sit eget præg på boligen.

 

Brug plakater som dekoration

En af de letteste, mindst tidskrævende og mest økonomivenlige løsninger til flot udsmykning på de hvide vægge, er plakater. Det er blevet super trendy, og det er kun fantasien der sætter grænser, når man skal sammensætte plakaterne. De findes nemlig med et hav af forskellige motiver, farver og flotte designs. Hvis man vælger de rigtige billeder, kan man skabe en rum eller en bolig, som udstråler lige det man ønsker – hygge, charme, maskulinitet eller noget helt andet.

 

Enkeltvis eller billedvæg

Kunst har generelt stor betydning for, hvordan et rum fremstår, hvorfor det er vigtigt, at man vælger billeder, som understreger sin personlige stil. Når man har valgt de billeder og plakater, som skal pynte på væggen, så mangler man bare at finde ud ar, hvor de skal placeres. Her kan man enten vælge at hænge plakaterne op hver for sig eller kreere en billedvæg, hvor forskellige plakater, personlige fotos eller illustrationer bliver blandet.