Sådan vælger du den perfekte indvendige dør til din bolig

De indvendige døre i boligen betyder meget for den stemning og atmosfære, man får skabt i boligen. Men det er vigtigt at være opmærksom på, hvilken type dør man vælger. Man skal helst undgå, at døren ender med at se malplaceret ud i den øvrige indretning. Derfor er det vigtigt at se rummet som en helhed, hvor den indvendige dør helst skal blive en del af den helhed.

Man kan vælge at have den samme type indvendig dør igennem hele hjemmet, men man kan også vælge at eksperimentere med forskellige modeller til forskellige rum i boligen.

Mål selv op og spar penge

Der er flere muligheder, når det kommer til at købe indvendige døre. Én af dem er at købe dørene online. Når man køber indvendige døre online, måler man selv op i hjemmet, og ud fra målene kan man vælge mellem forskellige modeller hos forhandleren. Ved selv at stå for opmåling og montering, sparer man mange penge, og idet ordreomkostningerne er så lave for forhandleren, er prisen på dørene helt i bund. Ved onlineshopping opnår man også hurtigt et overblik over de forskellige modeller og muligheder.

Der er et væld af forskellige modeller, når det kommer til indvendige døre. Modellerne veksler både i materiale, farve og type.

Franske døre eller ej?

En mulighed er den helt klassiske franske dør. De franske døre er især med til at skabe en følelse af åbenhed og luft i boligen. Derfor benytter mange også franske døre til at skabe en forbindelse mellem to rum – det kan fx være dagligstuen og den lidt pænere stue i boligen. Franske døre fås både som enkeltdøre og dobbeltdøre. Man vælger også, hvorvidt ens franske dør skal have en fyldningsdel, eller om hele døren skal bestå af glaspartier.

Hvis man ønsker større adskillelse mellem rum, kan en massiv dør være en mulighed. Her kan man vælge en glat dør, som er en meget prisvenlig og simpelt designet løsning. Men man kan også vælge den mere charmerende fyldningsdør, som både fås i hvid eller træ. Fyldningsdøre er meget alsidige og kan bruges i langt de fleste rum i boligen.