Skal du renovere et gammelt hus eller bygge nyt?

Der er mange spørgsmål der melder sig, hvis du er på boligjagt, og er på jagt efter noget det er i tip top stand. Blandt dem er helt sikkert, om du skal købe et nyt og istandsat hus, renovere et du kan få til en god pris eller du skal få bygget et helt nyt selv, og dermed købe en byggegrund. Lad det være sagt med det samme, der er ikke nogen løsning på spørgsmålet, men der er fordele og ulemper ved alle tre muligheder. Det hele handler i sidste ende for de fleste om økonomien i det, og hvor meget de har råd til at betale i boliglån (det kan du læse mere om her).

Her gennemgår vi de tre forskellige muligheder, så du har noget du kan tage med i dine overvejelser.

Køb et istandsat hus 

Hvis du køber et istandsat hus, og det ellers har en god tilstandsrapport, får du et hus, hvor alt arbejdet er gjort for dig, og hvor du kan være sikker på, at alt er som det skal være. Med en ejerskifteforsikring, kan du desuden sikre dig med skjulte overraskelser. Desuden vil huset stadig kunne have den gode charme, der er forbundet med ældre huse, som man ikke får på samme måde, hvis man køber et nybygget. Ulempen er naturligvis, at du ikke selv kan sætte dit præg på det, medmindre du vil begynde at lave om på noget, der lige er blevet lavet om på.

Byg et hus selv

Nybyggeri har været inde i en lidt sløv periode, men er kraftigt på vej fremad igen. Der er da også undersøgelser der viser, at rigtig mange af os søger efter nye huse. Det er derfor en rimelig sikker investering, da der er mange der gerne vil købe dem, men knapt så mange der vil opføre dem. De fleste vælge at få opført et typehus, da dette er den billigste løsning, men at mulighederne er blevet så mange, at man kan få det præcis som man vil. Det er den helt store fordel, netop at man kan få et hus, der passer lige præcis til familiens behov. Se et udvalg af typehuse her.

En af ulemperne er, at det det kan være svært at få huset på den ønskede beliggenhed, da det kræve, at man har en grund at placere huset på. Disse findes eksempelvis sjældent i centrum af byområder. Som tidligere nævnt er er mange der søger på nye huse, og de er derfor som regel lette at sælge igen.

Renovér et ældre hus

Hvis du finder det perfekte hus, på den perfekte beliggenhed, men at der ikke er gjort noget ved det i de sidste mange årtier, eller det ikke er gjort som i havde ønsket, er der endelig muligheden for at renovere det. Den helt store fordel ved dette, er at I kan sætte jeres helt eget præg på huset, og at det stadig kan være et, der har charme og hvor haven er vokset op osv. Ulempen kan dog i mange tilfælde være prisen. Der kan naturligvis være tale om et håndværkertilbud, hvor der er taget højde for det. Det er dog langt fra altid at prisen afspejler det, især hvis det er renoveret inden for de sidste 10 år, men du gerne vil have lavet det om. Ulempen er derfor, at du ikke er sikker på, at huset stiger det i værdi, som du putter i det.
Husk du er berettiget til et klækkeligt håndværkerfradrag – Læs mere på hjemmesiden her