Skab hygge og varme i stuen – 3 gode fordele ved en pilleovn

Vi har alle brug for at holde varmen, når Danmark kaster sine mørke vintermåneder over os, og vi alle går ned i en dybere slumren, hvor man sukker langt efter solrige sommerdage, når man finder ud af, at man har glemt mælken til sovsen nede i supermarkedet. I disse tider har vi brug for hygge og varme i stuerne, så vi glemmer, at der er mørkt, når vi tager på arbejde og kommer hjem. Derfor har vi her samlet en miniguide til, hvordan du skaber lys og liv i stuen. Hold varmen med en pilleovn, og spar på varmeregningen også.

Få mere ud af en træpilleovn

En træpilleovn rummer utrolig mange fordele, og det er ikke kun et monstrum, som du kan installere i stuen for at skabe hygge. Der er ydermere særdeles mange økonomiske fordele at hente, hvis du på det sidste har følt, at varmeregningen hænger dig ud af halsen.

Slap af til levende flammer

Der er intet mere hyggeligt, end en pilleovn, der virker. De hjertevarme flammer breder sig i rummet som en forførende dans af varmebølger og liv. Det er utrolig rart at slappe af til lyden af gnistrende ild, og du vil hurtigt opdage, at hele familien får glæde af ovnen.

Spar på varmeregningen

Ved at skifte fra olie, el eller gas har du mulighed for at spare utrolig meget på varmeregningen. Faktisk het op til 60 – 70 %, alt efter hvor stort dit behov, forbrug og alt andet er. Det tager ikke ret lang tid før, at ovnen er varm, og du kan nyde godt af billig varme.

Miljøet takker dig

Træpiller er naturligt brændstof. Det er billigere end olie, og derudover er det også CO2-neutralt. Det betyder, at du belaster miljøet betydeligt mindre ved at fyre med træpiller. Det efterlader dig med en ren samvittighed i december og januar, hvor forbruget nok er størst.