Tic-clip mod hundelopper

Tic-clip mod lopper og tæger til hundBeskyttelse mod tæger og lopper

Fordele ved Tic-clip:

  • Et naturligt alternativ
  • Virker i op til 2 år
  • Fri for insekticider og kemi
  • Kan også anvendes til hvalpe
  • Vandtæt
  • Til alle racer og pelstyper

Velegnet til alle størrelser af hund og kat

Sådan virker Tic-clip

Tic-clip vedhænget er energisk aktiveret i en kompleks proces og forseglet med en meget speciel belægning. I dyrets omgivelser og dermed i dyrets udemiljø, uanset størrelse og pelstype, skaber dette et særligt energifelt, som beskytter hunde og katte mod flåter og lopper i op til 24 måneder.

Sådan benyttes Tic-clip

Tic-clip vedhænget fastgøres med de medfølgende ringe på halsbåndet eller selen (materialet betyder ikke noget). Hvor eller hvor præcis tic-clipsen er vedhæftet, betyder ikke noget i princippet. Hos katte eller små hunde (op til 15 kg) er en ring normalt tilstrækkelig.

Om natten kan halsbåndet fjernes sikkert med tic-clipsen.

Hvornår starter virkningen?

Det tager cirka 5 dage at opbygge en tilstrækkelig beskyttende effekt. Brug altid de vedhæftede ringe, da disse også behandlet energisk.

Aktivering af Tic-Clip på hund eller kat

Fra det øjeblik en ring trækkes gennem klipset, arbejder tic-klippet nu op til 2 år.
Vigtigt: Klipset skal forblive permanent fastgjort til dyrets halsbånd, ellers kan der ikke opnås varig beskyttelse. Om natten kan halsbåndet godet fjernes. Da tic-klippet er absolut ikke-giftigt, er det meget velegnet til brug sammen med børn.
Tip:
For den størst mulige og effektive allround beskyttelse mod flåter og lopper anbefales det også at anvende f.eks. ANIBIO tic-off supplerende foder.