Stråtag i 2018?

Stråtaget er en traditionsrig hyldest til de idylliske gamle bondegårdshuse og landejendomme, men har taget stadig relevans i år 2018?

Det arkitektoniske aspekt

Stråtaget er et naturprodukt, og af samme årsag er det meget vellidt af danskerne. Taget indgår yndefuldt på de fleste hustyper i klassisk udformning, og passer derudover glimrende ind i dets omgivelser på grund af det naturlige udtryk. Faktisk forbinder mange stadig stråtage og bindingsværket med idyl og den romantiske arv fra tidligere.

Når man lægger et stråtag, er resultatet ofte en organisk helhed, der er som skabt til taget. Der er ingen udstikninger og behov for tilskæringer og større tilpasninger, da stråtaget falder naturligt over huset.

Når man taler om det arkitektoniske aspekt inden for stråtage, kan man ikke komme uden om de dygtige danske stråtækker firmaer. En god stråtækker kan nemlig skabe nogle helt fantastiske resultater for huset. Faktisk hår stråtækker firmaer været med til at præge moden de senere år, hvor mange nyere huse er bundet op med stråtage i forskellige tykkelser, hældninger og nuancer, der alle tildeler huset et unikt præg. For at høre mere om de designmæssige muligheder, skal du kontakte din tækkemand, der kan beskrive forløb og udformning for dig.

Holdbarheden

Foruden det æstetiske perspektiv er der faktisk også lang holdbarhed som et stærkt argument til at kontakte din tækkemand og få lagt et stråtag.

Holdbarheden kan variere, men ofte taler man om mindst 30 år. Vejrforhold som vind og sol spiller naturligvis ind på holdbarheden. Din tækkemand kan give dig anbefalinger i forhold til, hvordan du bedst beskytter taget imod nedbrydende effekt fra solskin og kraftig vind.

Tækkemandens vigtigste opgave er dog at rådgive dig i forhold til de bedste materialer. Du skal naturligvis have rør i den rette tykkelse og længde, så det endelige resultat er stærkt og ensartet, hvilket giver bedste forudsætninger for vedligeholdelse og den naturlige slid, der sker i produktets levetid.

Vedligeholdelse

Vedligeholdelsen varetages af dit stråtækker firma. Man kontrollerer oftest mellem sæsoner, hvor det særligt er værd at notere, om der er sket skader på taget fra f.eks. kraftige hagl eller andre hårde vejrfænomener.

Samtidig kontrolleres der for mos- og/eller algeangreb, tagets luftforhold i forbindelse med tørremuligheder efter regn, om inddækninger er intakte etc.

Takket være dygtige tækkefolk samt moderne vedligeholdelsesmaterialer og metoder kan man have et stråtag i 30 til 60 år. Derfor er det stadig et aktuelt produkt i 2018.