Udgravning af kælder – hvordan?

Udgravning af kælder, hvordanDer er mange kvadratmeter at hente ved at udnytte din kælder optimalt. Det er ikke kun et sted, hvor vaskemaskinen skal stå, og hvor du kan opbevare kasser med de ting, som du ikke lige bruger. Det er også et godt sted at have for eksempel en tv-stue, en legerum til børnene, et ekstra badeværelse eller et kontor.

Men hvis du skal have nogle ekstra rum nede i kælderen, kræver det, at der er en ordentligt loftshøjde, så det er rart at være nede i rummene. Hvis din kælder ikke har en ordentlig højde i øjeblikket, kan det være en god ide, at du ser på udgravning af kælder. Det kan være med til at gøre kælderen dybere og dermed mere behagelig at være i.

Det er ikke rart at opholde sig i et rum, hvor der er for lavt til loftet. Hvis det er tilfældet med din kælder, er det sikkert en af grundene til, at I ikke får den brugt så meget nu. Der kan altså være meget plads at hente ved at udnytte kælderen. Derudover kan der også være nogle penge at tjene, når du skal sælge huset.

Afstivning af kælderen er vigtig – få en professionel til det

Når du skal lave en kælder, er det altid vigtigt, at der er ordentlig afstivning af den i forbindelse med arbejdet. Afstivningen skal forhindre resten af huset i at skride eller helt styrte sammen, når der bliver arbejdet på kælderen.
Det kan være svært selv at beregne, hvor meget afstivning der er brug for. Det er derfor altid en god ide, at du involverer et professionelt firma i dit arbejde med kælderen. Det kan også spare dig for meget arbejde og mange bekymringer, hvis du får nogle andre til at stå for at lave din kælder.

Hvis du skal til at lave en kælder for første gang, er det også vigtigt, at du får et professionelt firma til at hjælpe dig. De kan finde ud af, om det overhovedet er muligt, at du kan få lavet en kælder i det område, som du bor i. Det kan være, at du slet ikke kan få en kælder, fordi du bor i et område, hvor der er for meget vand i jorden.

Med dræn undgår du vandskade i kælderen

Når du skal lave kælder, er det også vigtigt at huske på, at der nemmere kan opstå vandskade i kælderen. Det er derfor også vigtigt, at du får nogle professionelle til at lave din kælder af hensyn til at undgå vandskade i fremtiden. Det er også noget af det, som du ikke selv kan regne dig frem til, men som et professionelt firma har stor erfaring med.
Der vil typisk skulle etableres et dræn, når kælderen skal gøres dybere. Det er med til at dræne jorden, så du mindsker risikoen for vandskade.

Udover dræn er det også vigtigt, at din kælder bliver isoleret, så den er behagelig at opholde sig i om vinteren. Kældre er tit en del køligere, fordi de ligger under jorden.