Er facaden ved at krakelere? Har din bolig brug for en kærlig hånd? Så skal du kaste dig over facademaling. Med den helt rigtige facademaling, så kan din bolig fremstå som ny. For at gøre det så nemt som mulig, så kan du få gode råd til facadeopgaven, ved at læse videre.  

Det vigtige valg af maling 

Inden du går i gang med at klatte maling op på facaden, så skal du kigge nærmere på murens tilstand. Murens tilstand er nemlig helt afgørende, i forhold til hvilken maling du skal vælge. Der findes nemlig flere forskellige typer facademaling, og du vil gerne vælge den som passer bedst til din mur. Hvis du vil gå med et sikkert valg, som sikrer dig en flot facade, så skal du gå med Flugger murmaling 

Flugger Facade Universal er Fluggers allround valg. Dette er en facademaling, som fungerer godt til flere forskellige overflader, både betonvægge, nypudsede vægge og vandskuret væg. Specielt hvis der skal males flere facader, er denne malingen et oplagt valg. Hvis du bor i en bolig, hvor du ikke vedhvad der tidligere er brugt på facaden, er den også et oplagt valg, da den fungerer fint til genmaling.  

Når du har valgt facademaling, så skal du selvfølgelig også vælge en passende grunder. Du skal også købe udstyr som passer til maleropgaven, typisk vil det være pensler og en langhåret malerrulle med skaft 

Det vigtige forarbejde 

Når du har fået alt udstyret i hus, og har defineret, hvad slags overflade din facade har, så skal du i gang med at gøre overfladen klar til at byde malingen velkommen. Dette gør du ved at fjerne al løstsiddende maling og puds. Hvis du har tilgang på en højtryksrenser, så er dette godt at bruge. Du kommer nok ikke udenom at benytte en spartel til at fjerne rester, samt at du selvfølgelig skal sørge for at overfladen er helt ren og jævn, uden sprækker og revner 

Når overfladen er klar, så skal du dække af. Du er selvfølgelig kun interesseret i at få maling på facaden, og ikke langs hele sokkelen og på vinduer. Vær meget omhyggelig når du dækker af vinduer og døre, sådan at det ikke venter dig et ekstra arbejde, når facaden endelig er færdig 

Det vigtige malerarbejde 

Nu er du klar til at gå i gang med grundingen, og herefter malerarbejdet. Grunderen sørger for at overfladen bliver helt jævn, og har også den effekt at selve malingen både dækker og hæfter bedre. r grunderen er på plads, så kan du endelig gå i gang med selve malerarbejdet.  

For at få det bedste resultat, så bør du male vådt i vådt. Det betyder at du med fordel skal male det hele, i en omgang. Hvis du holder pause, og malingen tørrer, så kan der komme et skille i malerarbejdet, som ikke er med til at fremme facadens flotte udtryk. Når du maler, så kan det være en god ide at bruge pensler til kanterne, og en rulle til de store overfladerne. Sørg for at du har en rulle med skaft, samt tilgang til en stige, inden du går i gang med malingen. God arbejdslyst!