Hvilken hækkeklipper skal man vælge? Benzin, EL eller akku?

hækMange vil gerne opfriske deres hjem en gang imellem, hvad enten det er gennem en renovering, omrokering af møbler, arbejde på haven eller andet. De fleste vil gerne have, at deres hus og have ser pæn ud udefra, og især hvis der kommer gæster over.

En ting, der er rigtig god at tage sig af, hvis man gerne vil gøre haven pæn er at trimme hækken en gang imellem, så den ikke gror vildt. Det er bare ikke altid det sjoveste at skulle klippe hækken, fordi det tager lang tid og kan være besværligt.

Fordele og ulemper

Hvis du gerne vil gøre hækkeklipningen betydeligt lettere, så skal du vælge den rigtige hækkeklipper. Det kan måske være svært at vide, hvilken slags, man skal vælge, fordi der er så mange forskellige, blandt andet dem med benzin, de eldrevne eller akku, men bare rolig. Herunder vil der komme en række fordele og ulemper ved de forskellige, så du kan finde ud af hvad for en, der passer bedst til dig og din hæk.

De benzindrevne

Først vil der blive taget et kig på hækkeklipperne, der er drevet af benzin og deres fordele og ulemper.

  • En af de største fordele ved denne hækkeklipper er, at den ikke er afhængig af batteri eller en ledning, og derfor kan du bevæge dig frit rundt med den.
  • Den har en meget kraftig motor og kan derfor klare alle slags opgaver.
  • Dog larmer den en del og er ret dyr at have, når man skal betale for reparationer.

Akku hækkeklipperne

Nu vil der blive taget et kig på akku hækkeklipperen.

  • Denne hækkeklipper er helt støjfri, og med denne hækkeklipper er du heller ikke afhængig af en ledning.
  • Den vejer ikke særlig meget, og den er derfor let at håndtere.
  • Den er dog ikke ligeså kraftig som de benzindrevne hækkeklippere og er derfor ikke gode til opgaver, der kræver en kraftig klipper.

De el- og batteridrevne

Sidst vil der blive set på fordelene og ulemperne ved en batteridreven hækkeklipper.

  • Med en eldreven klipper løber du aldrig tør for strøm, og de er, ligesom akku hækkeklippere, støjsvage.
  • De er lette i vægt, så de er nemme at bære rundt på.
  • Dog er du afhængig af en strømkontakt, og du skal passe på, at du ikke kommer til at klippe ledningen over.
  • De har også en mindre kraftig motor end de benzindrevne.

Har du fået bedre styr på valget af hækkeklipper?

Har du fået bedre styr på hvilken slags hækkeklipper, du burde anskaffe? Det kan som sagt virke uoverskueligt at finde ud af hvad for en, der passer bedst til dig og din hæk, fordi der findes så mange. Heldigvis kan du med denne guide få et bedre overblik over de forskellige fordele og ulemper ved hver, og du kan også finde adskillige guides på nettet. Prøv at kigge på de forskellige fordele og ulemper på denne guide, og så skal du nok kunne begynde at få en idé til, hvad for en, der passer bedst til dine behov.