Foråret er over os. Stadig er nætterne kølige,

måske endda med lidt frost i ny og næ. Menfuglene synger, dagen bliver længere og du mærker at solen træder nærmere dag for dag. Bor du i lejlighed, så drister du dig måske ud på altanen, måske for en kort bemærkning, inden kulden overtaler dig til at gå ind igen. Bor du i hus går du måske og glæder dig til, at du kan sætte dig ud på terrassen og nyde fuglesang og forårsstemning. Måske går du og venter – og tænker – kunne man fremskynde processen lidt? Kunne forårsfornemmelsen komme lidt tidligere? Og ja! Det kan den faktisk. Læs med her.

For lige at forventningsafstemme med det samme, må det hellere nævnes at det desværre ikke er selve vejrsæsonen du kan øve indflydelse på. Men det havde du måske gættet. Derimod kan du indrette dig sådan at foråret – og sommeren – synes nærmere end den faktisk er. Tænk hvis du kunne være en måned foran alle andre. Det kan du – på din terrasse eller på din altan. Nu skal du høre hvordan.

Indretningen

Planter, planter, planter! Foråret er kendetegnet ved at alting spirer sprudler. Farverne begynder at titte frem, men mest af alt træder den grønne farve i karakter. Blade springer ud, anemoner titter frem og græsset begynder at gro. Ved at tilplante altankasser, krukker, spande, og alt hvad du ellers kan komme i nærheden af kan du opleve foråret komme tidligere på altanen end det gør i naturen. Især hvis din altan er heldigt vinklet i forhold til sollyset. Er din altan eller terrasse ikke lun nok kan du også starte tilplantningen indendørs i starten af foråret, så har du planterne klar så snart temperaturen tillader at de udsættes. Du kan eksempelvis få lækre produkter til indretning af altan og have her.

Et oplagt valg til altanen er eksempelvis et par lækre altanpotter, som kan hænges ud over gelænderet på din altan – for når du udnytter i højden, har du mere plads til de grønne forårsbebudende løgplanter. Forårsløgplanter er gode fordi de ofte er hårdføre nok til at klare det tidlige forår, hvilket betyder at du kan sætte dem tidligere ud.

Temperaturen

Du oplever måske en tendens til at stunderne på altan og terrasse er lige lovligt korte i starten af sæsonen. Så snart en sky svæver forbi solen, er selv det mest uldne tæppe måske ikke helt nok til at holde velværet i top. Her kan du supplere med guds gave til menneskeheden: terrassevarmeren! Du skal selvfølgelig være opmærksom på hvor længe du sidder derude og har gang i en varmekilde, som jo også koster noget. Men hvis det giver dig 1 time længere på terrassen eller altanen hvor du virkelig kan koble fra, så se det som en investering i dig selv.

Der er selvfølgelig heller ikke noget i vejen for, at du kan trække i skibukser og skiundertrøje – det ville være en billigere metode, men ville nok nærmere give en vinterlig fornemmelse end en forårsoplevelse. Der ér bare noget over dét at mærke varmen fra en ekstern varmekilde – og derfor kan du med fordel supplere solens stråler op med en terrassevarmer i starten af sæsonen.

Belysningen

Selvom dagene bliver længere, og solen rykker tættere på, så er dagene jo dog alligevel kortere i starten af foråret end i slutningen. Især før urene sættes til sommertid i slutningen af marts, kan det være svært at nå ret meget dagslys hvis du har fuldtidsjob og fire unger der lige skal hentes inden du får sat dig ned. Pludselig er der ikke længere så lyst, men fuglene synger jo alligevel og luften er måske så mild, at det egentlig ville være rart at sidde lidt ude. Her kan du lade forskellige lamper på terrassen og altanen supplere solens sidste stråler. Så har du alligevel lys nok til at nyde en god bog i en stille stund inden det bliver helt mørkt.

Læs også gode tips til haven på Ejendom-haveservice.dk