Det er ikke altid nemt at få solgt en liebhaverbolig, hvis man gerne vil have den bedst mulige pris. Du kan ikke desto mindre sikre dig en god handel, når du skal sælge din liebhaverbolig, hvis du spiller dine kort rigtigt.

Samarbejd med en ejendomsmægler

Du er ikke nødvendigvis uddannet i at sælge boliger, men det er en ejendomsmægler til gengæld. Hvis du skal have solgt din liebhaverbolig inden for en rimelig tidsperiode, så kan du overveje at samarbejde med en ejendomsmægler.

Det er langt fra alle ejendomsmæglere, der interesserer sig for liebhaveri, hvilket kan være en stor udfordring, når du netop vil sælge en liebhaverbolig. Det er netop derfor, at du kan overveje et hyre en liebhavermægler, som er ekspert i at formidle liebhaverboliger.

Leder du efter den bedste liebhavermægler i dit lokalområde, så undersøg denne liebhavermægler. Du kan som sælger stille dig i en bedre position, hvis du har en erfaren ejendomsmægler i ryggen.

Tålmodighed er nøgleordet

Selvom du ønsker at sælge din liebhaverbolig så hurtigt som muligt, så skal du undgå at blive alt for utålmodig. Hvis du skal sælge din liebhaverbolig til den bedste pris, så skal du vente på den helt rigtige køber. Det er af gode grunde svært at vurdere, om der vil gå 3, 6, 12, 24 eller 36 måneder, før den rigtige køber og det rigtige bud dukker op.

Boligsalg vil være langt mindre stressende, hvis man væbner sig med tålmodighed og fastholder sin optimisme. Den store udfordring ved at blive utålmodig er, at man risikerer at indgå en handel, som man i realiteten ikke er tilfreds med. Din ejendomsmægler kan måske svare dig på, hvor lang tid det typisk tager at sælge en liebhaverbolig i dit område.

Kend din smertegrænse

Du har en naturlig interesse i at få solgt din liebhaverbolig så hurtigt som muligt, men hvor langt er du villig til at gå ned i pris? Det er alfa omega, at du kender din smertegrænse, så du er godt forberedt i en eventuel forhandlingssituation.

Du vil med stor sikkerhed opleve, at boligsøgende vil forsøge at presse prisen ned, så det gælder for dig om at stå fast ved din smertegrænse. Du bør altid tage en snak med din ejendomsmægler eller anden rådgiver, før du sætter prisen markant ned.

Markedsfør din liebhaverbolig

Det er svært at komme af med en liebhaverbolig, hvis man ikke bruger tid på den ene eller anden form for markedsføring. Det vil selvfølgelig være en fordel, hvis du har hyret en ejendomsmægler, da ejendomsmæglere generelt har mange kontakter.

Du kan f.eks. markedsføre din liebhaverbolig på de sociale medier og på diverse online platforme, hvor der er mange boligsøgende, der kigger med.