Nu er det snart sommer, og solen skinner. Vi får lyst til at rykke udenfor, at tage havemøblerne frem og at luge i haven. Der er et par småting, som er gode at ordne og få på plads, inden man er helt klar til sommer, og dem kan du læse mere om her.

Forberedelsen

Når det er sommer, vil alle os med hus gerne ud i haven. Om den er stor eller lille, så trækker det altså i os for at komme udenfor og nyde solen, når den nu endelig er der efter en lang og mørk vinter. Havemøblerne kan så småt sættes frem på terrassen, og pavillonen, parasollen og skyggesejlet kan også findes frem. Det er altid rart lige at have ordnet det værste rod i haven, pudset vinduerne, renset fliserne, inden man sætter sig og slapper af, for så kan øjnene også slappe af, og man kan nyde det gode vejr med ren samvittighed.

Så inden du sætter dig alt for godt til rette, er det en god idé at få fjernet skrald og andre ting, der ikke hører hjemme i haven, ligesom det også er rart at have luget bedene ud og klippet de træer til, det skal klippes til.

Når ovenstående er på plads, kan man fokusere på at slappe lidt af. Det gøres bedst en sommeraften på terrassen med sommersolen i ryggen og med et dejligt glas rosé i hånden eller en kold øl. Og intet klæder en sådan drik bedre end en grillbøf eller en grillkylling.

Har man ikke en grill som husejer, er det simpelthen en mangel. En grill gør sommerlivet bare lige dét mere sommerligt, og det bidrager med noget ganske særligt til stemningen, og så dufter grillmad bare altid så fantastisk. Er du en af dem, der ikke har en grill, eller er du interesseret i en ny, kan du klikke her og finde et stort udvalg af gasgrille, som er dejligt nemme ift. den konventionelle kulgrill. Fordelen ved en gasgrill er at den er klar til brug med det samme. Det gør at man er mere tilbøjelig til at bruge den i det daglige.

Nydelsen

Efter du har gjort haven sommerklar og lækker, er der intet bedre end at svælge i, hvor lækker man selv har gjort haven. Som haveejer er det en stor del af det, at man nyder haven, og at man går og pusler i den. Det, der kan virke for en sur pligt for nogle, er ren terapi for andre. Det kan være, hvis man synes det er hyggeligt at gå og luge i bedene, at rive dem, eller at det er skønt at gå og klippe roserne til og klippe græskanterne til med sin saks.

Under alle omstændigheder er det rarere at ordne tingene hed ad vejen og lidt af gangen, så man måske luger lidt ud hver weekend, eller når man lige har tid, i stedet for at man netop kun gør det, når det virkelig trænger, og hvor det så er virkelig træls og faktisk er en nødvendighed, at man får det gjort. Her er det meget rarere og mere terapeutisk at tage tingene hen ad vejen.

Denne artikel er betalt og lavet i samarbejde med de nævnte hjemmesider i artiklen.