Står du og skal vælge de rigtige gulve til det nye hus? Eller er de gamle gulve så medtagede, at de trænger til en udskiftning? Så er der flere overvejelser, du bør gøre dig, før du vælger det nye underlag. Der findes et utal af forskellige gulve, der varierer i forhold til materiale og ikke mindst pris. Når man vælger nyt gulv, er det vigtigt både at have design og funktionalitet for øje.

Vi ønsker jo allesammen et gulv, der er lækkert at se på, men i mange tilfælde er det ikke den praktiske løsning, der bliver prioriteret. Dyre trægulve er en fryd for øjet, men har man eksempelvis en familie med et højt aktivitetsniveau og flere livlige børn, så kunne man med fordel skele til den billigere og noget mere praktiske variant. I denne kategori finder man blandt andet vinylgulve, der trods den forholdsvis lave pris opfylder mange af de behov, som efterspørges i dag.

vinylgulve

Vinylgulve er slidstærke

Et vinylgulv produceres af kunststoffet polyvinylchlorid – også kendt som PVC, som er det perfekte materiale, hvis man ønsker et slidstærkt gulv. Man ser ofte vinylgulve på arbejdspladser og institutioner netop på grund af slidstyrken, men gulvtypen har også gjort sit indtog i mange danske hjem. Foruden vinylgulvets holdbarhed udmærker det sig nemlig også ved at være særdeles nemt at rengøre og vedligeholde. Madrester og snavs fjernes ganske enkelt med en spand sæbevand og god gammeldags håndkraft. Dog skal man være opmærksom på at fjerne eventuelle fedtpletter øjeblikkeligt, da det kan trænge ned i gulvet og efterlade sig irriterende mærker.

Lækkert gulv til lave priser

Som nævnt er der så afgjort et økonomisk incitament, når man vælger vinylgulve. Der findes således meget få typer af gulve, der er billigere end vinylgulve. Det skyldes især, at der er tale om et kunststof, der er betydeligt billigere at producere end naturmaterialer som eksempelvis trægulve. Priserne på vinylgulve svinger naturligvis fra forhandler til forhandler, men den gennemsnitlige pris ligger ca. på 150 – 200 kroner pr. kvadratmeter. Det er priser, som alle kan være med på.

Forskellige farver og mønstre

Det er dog sjældent nok, at et gulv er slidstærkt og billigt. De fleste kigger naturligvis også på designet, og her har vinylgulvet også sine klare fordele. Der findes nemlig et utal af varianter, da et kunststof er nemt at justere på i forhold til farven. Vinylgulve findes således i alle tænkelige farver, og man kan sågar få varianter, der har mønstre som et plankegulv eller klinker.

Derudover er et vinylgulv yderst behageligt at gå på qua det bløde materiale, der giver en god affjedring skridt efter skridt. Sidst men ikke mindst er et vinylgulv særdeles fleksibelt, forstået på den måde, at det kan bruges i alle husets rum. Det egner sig særdeles godt til badeværelser og køkkener, hvor der bliver pjasket med vand og jongleret med madvarer. Men takket være det store udvalg med forskelligt design, er det nemt at finde en variant, der passer både til stue og værelser.

Læs også vores artikel om gulvafslibning